2017 Democratic Candidates in Summit County 

The list below is organized first by Municipal Court District and next by City, Township, and Village. Candidates running for Municipal Court Judge and Clerk will appear on all ballots within your court district, so DO NOT FORGET THEM!

PLEASE PRINT THIS LIST AND TAKE IT WITH YOU TO THE VOTING BOOTH!

- In the Akron Municipal Court District -

For Akron Municipal Clerk of Courts

Councilman Jeff Fusco

 

For Akron Municipal Court Judge

Judge Annalisa S. Williams

Judge Kathryn Michael

Magistrate Nicole Walker

Magistrate Ron Cable

 

For the Akron City School Board Education (vote for no more than 4)

Bruce D. Alexander

Ginger Baylor

Patrick Bravo

Helena Larios

Lisa Mansfield

 

For City of Akron Issue 4

Vote "YES" on Issue 4!

 

For Lakemore Village Council

Laura Lewis Cochran

Richard Cole

Josh Timko

 

For Mogadore Village Council

Michael Raddish

 

For Richfield Village Council

Joe Campbell

John King

Nick Konstandaras Sr.

Michael  K. Lyons

Roger Davis Swan

Michael Wheeler

 

For Bath Township Trustee

Matt Browarek

 

For Richfield Township Trustee

Laurie Peters Gilmore

 

For Springfield Township Trustee

Jerry Michael

 

For Springfield Local School Board

Terry A. Robinson

 

 

- In the Barberton Municipal Court District -

Barberton Municipal Court Judge

Margaret Scott

 

For Barberton City Council President 

Craig S. Megyes

 

For Barberton City Council At Large

Carla Hart Debevec

Michael R. Soyars

 

For Barberton City School Board of Education (vote for no more than 2)

Shawna Angeloff

David M. Polacek

 

For Green City Council Ward 3

Ward 3 Council Susan Lynn Ridgeway

Ward 3 Council Rocco Yeargin

 

For Green Local Schools Board of Education

Katie Stoynoff

 

For New Franklin Mayor

Paul Adamson

 

For New Franklin Council at-Large

Andrea Norris

 

For City of Norton Council Ward 2

Ward 2 Council Dennis J. McGlone

Ward 2 Council Heather Sams

 

For Norton City School Board of Education

Jason Sams

Pat Santelli

 

For Copley Township Trustee

Dale Panovich

Jane Scott

 

For Coventry Township Trustee

Tom Seese

 

For Coventry Local Schools Board of Education

Ron Reed

Lee Ann Weisenmiller

 

For Manchester Local Schools Board of Education (vote for no more than 3)

Richard P. Sponseller

WRITE-IN: Neal G. Broida

WRITE-IN: Debra Ann Miller

 

- In the Stow Municipal Court District -

For Cuyahoga Falls Mayor

Don Walters

 

For Cuyahoga Falls City Council at-Large

Tim Gorbach

Gary DeRemer

 

For Cuyahoga Falls City Council Ward 1

Drew C. Reilly

 

For Cuyahoga Falls City Council Ward 2

Julia Ann Siegferth

 

For Cuyahoga Falls City Council Ward 3

Meika Penta

 

For Cuyahoga Falls City Council Ward 4

Mary F. Nichols-Rhodes

 

For Cuyahoga Falls City Council Ward 5

Mike Brillhart

 

For Cuyahoga Falls City Council Ward 6

Debbie Ziccardi

 

For Cuyahoga Falls City Council Ward 7

Jerry James

 

For Cuyahoga Falls City Schools Board of Education (vote for no more than 3)

Anthony Gomez

Barb Gunter

Karen Schofield

Kathy Taylor Moffet

 

For Hudson City Council At-Large

David Worhatch

 

For Hudson City Schools Board of Education

Steve DiMauro

 

For Macedonia Council At-Large

Jessica Brandt

Rita S. Darrow

Jan Tulley

 

For Munroe Falls City Council Ward 3 

WRITE-IN: Samuel S. Busic

WRITE-IN: Allen P. Mavrides

WRITE-IN: Ronald A. Meyer

 

For Stow City Council

Council At-Large John Pribonic

Ward 2 Council James Costello

Ward 3 Council Christina Shaw

 

For Tallmadge City Council at-Large

Council At-Large Michael Carano

Council At-Large James M. Donovan

Council At-Large Chuck Victor

For Tallmadge City Schools Board of Eudcation

Mark W. Fairhurst

 

For Twinsburg City Council at-Large

Council At-Large Michael A. Turle

 

For Twinsburg City Council Ward 4

Ward 4 Council Joe Dismond

 

For Boston Heights Village Council

Bob Bartko

Janet L. Miller

 

For Northfield Village Council Ward B

Keith Czerr

 

For Northfield Village Council Ward C

Renell Noack

 

For Peninsula Village Council

Michael J. Kaplan

Daniel Schneider

Daniel R. Schneider Jr.

 

For Reminderville Village Council

Becki Kovach

 

For Silver Lake Village Council District D

Matthew J. Pleisch

 

For Boston Township Trustee

Amy Z. Anderson

 

For Boston Township Fiscal Officer

Catherine Anson

 

For Twinsburg Township Trustee

Jamey N. DeFabio

Thomas O. Schmidt

 

Looking for more information? Head on over to Vote411.org to learn where we stand on the issues! 

 

See something we're missing? No problem! Email suggestions and changes to Info@SummitDems.org or call 330-434-1311.

 


Showing 1 reaction