Elected Democratic Officials

The Summit County Democratic Party has worked hard to elect Democrats at every political level in the State of Ohio. For a complete list of elected Democrats, from County level positions to the United States Senate, view our list below.  

U.S. Congressional Delegation

 Brown_2.jpg 

Sherrod Brown
D-OH | U.S. Senate
brown.senate.gov

Washington, DC
tel (202) 224-2315
fax (202) 228-6321

Cleveland, OH
tel (216) 522-7272
fax (216) 522-2239

Facebook | Twitter

 Fudge_2.jpg 


Marcia L Fudge
OH-11 | U.S. House
fudge.house.gov

Washington, DC
tel (202) 225-7032
fax (202) 225-1339

Akron, OH
tel (330) 835-4785
fax (330) 835-4863

Facebook | Twitter

 

  Ryan_2.jpg 
Tim J Ryan
OH-13 | U.S. House
ryan.house.gov

Washington, DC
tel (202) 225-5261
fax (202) 225-3719

Akron, OH
tel (330) 630-7311
fax (330) 630-7314

 Ohio Supreme Court

  Oneill_2.jpg 


William M. O'Neill
Ohio Supreme Court

Ohio Supreme Court
65 South Front Street
Columbus, OH 43215

tel (614) 387-9000

 

Ohio Senate

  Sawyer_2.jpg 


Thomas C. Sawyer
OH-28 | Ohio Senate
ohiosenate.gov

Ohio Senate
1 Capitol Square,
Ground Floor 
Columbus, OH 43215
 
tel (614) 466-7041

 

Ohio House of Representatives

  Sykes_2.jpg 


Emilia S. Sykes
OH-34 | Ohio House
ohiohouse.gov

77 S. High St 
10th Floor 
Columbus, OH 43215
 
tel (614) 466-3100 
fax (614) 719-6944

 


  Johnson_2.jpg 


Greta L. Johnson
OH-35 | Ohio House

77 S. High St 
10th Floor 
Columbus, OH 43215
 
tel (614) 644-6037 
fax (614) 719-6945

 

Countywide Elected Officials


Russell M. Pry
County Executive

175 S. Main St
Suite 207
Akron, OH 44308

 

   


Kristen M. Scalise, CPA, CFE
County Fiscal Officer

175 South Main St
Akron, Ohio 44308

 

   


Sandra J. Kurt
County Clerk of Courts

205 S. High St  
Akron, OH 44308

 

 

   


Sherri Bevan Walsh
County Prosecutor

175 S. Main St 
Akron, OH 44308

 

   


Steve Barry
County Sheriff

209 S. High St 
Akron, OH 44308
   


Alan Brubaker
County Engineer

538 East South Street     Akron, OH 44311
Municipal Clerks of Court

   


Diana Colavecchio
Stow Clerk of Courts

stowmunicourt.com

4400 Courthouse Drive
Stow, OH 44224


Summit County Council

175 South Main Street, Suite 700 | Akron, OH 44308 | council.summitoh.net

Nick Kostandaras District 1 tel (330) 643-2725 fax (330)643-2531 Email
John Schmidt District 2 tel (330) 643-2725 fax (330)643-2531 Email
Jeff Wilhite District 4 tel (330) 643-2725 fax (330)643-2531 Email
Tamela Lee District 5 tel (330) 643-2725 fax (330)643-2531 Email
Jerry Feeman District 6 tel (330) 643-2725 fax (330)643-2531 Email
Tim Crawford District 7 tel (330) 643-2725 fax (330)643-2531 Email
Paula Prentice District 8 tel (330) 643-2725 fax (330)643-2531 Email
John A. Donofrio At-Large tel (330) 643-2725 fax (330)643-2531 Email
Elizabeth Walters At-Large tel (330) 643-2725 fax (330)643-2531 Email
Ilene Shapiro, President At-Large tel (330) 643-2725 fax (330)643-2531 Email
Local Democratic Elected Officials
PETE CROSSLAND 27TH STATE CENTRAL COMMITTEEMAN
SARA L DREW 27TH STATE CENTRAL COMMITTEEWOMAN
RUSSELL M PRY 28TH STATE CENTRAL COMMITTEEMAN
LUCILLE ALYCE JOHNSON-HUMPHREY 28TH STATE CENTRAL COMMITTEEWOMAN
   
CARLA D. MOORE 9TH DISTRICT COURT OF APPEALS JUDGE
MARY MARGARET ROWLANDS COMMON PLEAS COURT JUDGE
PAUL J GALLAGHER COMMON PLEAS COURT JUDGE
THOMAS ALAN TEODOSIO COMMON PLEAS COURT JUDGE
JOHN P QUINN JR DOMESTIC RELATIONS JUDGE
CAROL J. DEZSO DOMESTIC RELATIONS JUDGE
LINDA TUCCI TEODOSIO JUVENILE COURT JUDGE
ELINORE MARSH STORMER PROBATE COURT JUDGE
   
SAMUEL JOHN REYNOLDS JR SUMMIT COUNTY EDUCATIONAL SERVICE CENTER
   
DANIEL M HORRIGAN CITY OF AKRON MAYOR
JEFF FUSCO CITY OF AKRON COUNCIL-AT-LARGE
LINDA OMOBIEN CITY OF AKRON COUNCIL-AT-LARGE
VERONICA RUTH SIMS CITY OF AKRON COUNCIL-AT-LARGE
RICH SWIRSKY CITY OF AKRON WARD 1 COUNCIL
BRUCE KILBY CITY OF AKRON WARD 2 COUNCIL
MARGO M SOMMERVILLE CITY OF AKRON WARD 3 COUNCIL
RUSSEL C NEAL JR CITY OF AKRON WARD 4 COUNCIL
TARA L MOSLEY-SAMPLES CITY OF AKRON WARD 5 COUNCIL
ROBERT EARL HOCH CITY OF AKRON WARD 6 COUNCIL
DONNIE KAMMER CITY OF AKRON WARD 7 COUNCIL
MARILYN L KEITH CITY OF AKRON WARD 8 COUNCIL
MICHAEL N FREEMAN CITY OF AKRON WARD 9 COUNCIL
ZACK MILKOVICH CITY OF AKRON WARD 10 COUNCIL
PATRICK L BRAVO AKRON CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
JOHN R OTTERMAN AKRON CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
CURTIS T WALKER SR AKRON CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
BRUCE D ALEXANDER AKRON CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
LISA MARIE MANSFIELD AKRON CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
GERALD K LARSON AKRON MUNICIPAL COURT JUDGE
JON A OLDHAM AKRON MUNICIPAL COURT JUDGE
ANNALISA STUBBS WILLIAMS AKRON MUNICIPAL COURT JUDGE
KATHRYN A MICHAEL AKRON MUNICIPAL COURT JUDGE
JOY MALEK OLDFIELD AKRON MUNICIPAL COURT JUDGE
   
WILLIAM BRIAN JUDGE CITY OF BARBERTON MAYOR
RAYMOND E FLICKINGER CITY OF BARBERTON DIRECTOR OF FINANCE
LISA OKOLISH MILLER CITY OF BARBERTON DIRECTOR OF LAW
FREDERICK S MAURER CITY OF BARBERTON PRESIDENT OF COUNCIL
CARLA SUE DEBEVEC CITY OF BARBERTON COUNCIL-AT-LARGE
MICHAEL R SOYARS CITY OF BARBERTON COUNCIL-AT-LARGE
SHANNON M CONRAD WOKOJANCE CITY OF BARBERTON WARD 1 COUNCIL
ADELINA M ANGELOFF CITY OF BARBERTON WARD 2 COUNCIL
ELWOOD PALMER CITY OF BARBERTON WARD 3 COUNCIL
CRAIG S MEGYES CITY OF BARBERTON WARD 4 COUNCIL
BARBARA JOYCE COBURN CITY OF BARBERTON WARD 5 COUNCIL
CAROL A FREY CITY OF BARBERTON WARD 6 COUNCIL
DAVID E FISH BARBERTON MUNICIPAL COURT JUDGE
JOSEPH M STEFAN BARBERTON CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
SHAWNA LEIGH ANGELOFF BARBERTON CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
DAVID M POLACEK BARBERTON CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
   
DONALD S WALTERS CITY OF CUYAHOGA FALLS MAYOR
PAUL V COLAVECCHIO CITY OF CUYAHOGA FALLS COUNCIL-AT-LARGE
VINCENT RUBINO CITY OF CUYAHOGA FALLS WARD 1 COUNCIL
MARY F NICHOLS-RHODES CITY OF CUYAHOGA FALLS WARD 4 COUNCIL
MICHAEL A BRILLHART CITY OF CUYAHOGA FALLS WARD 5 COUNCIL
JERRY LEE JAMES CITY OF CUYAHOGA FALLS WARD 7 COUNCIL
PATRICE E WHITE CUYAHOGA FALLS CITY SCHOOL BOARD
BARBARA M GUNTER CUYAHOGA FALLS CITY SCHOOL BOARD
KAREN MARIE SCHOFIELD CUYAHOGA FALLS CITY SCHOOL BOARD
   
STEPHEN O DYER CITY OF GREEN COUNCIL-AT-LARGE
KENNETH G KNODEL CITY OF GREEN WARD 3 COUNCIL
DAVID B COHEN GREEN LOCAL SCHOOL BOARD OF EDUCATION
CATHERINE A STOYNOFF GREEN LOCAL SCHOOL BOARD OF EDUCATION
   
SARA L DREW CITY OF STOW MAYOR
JOHN M BARANEK CITY OF STOW DIRECTOR OF FINANCE
AMBER KEREK ZIBRITOSKY CITY OF STOW DIRECTOR OF LAW
JOHN D PRIBONIC CITY OF STOW COUNCIL-AT-LARGE
JAMES M COSTELLO CITY OF STOW WARD 2 COUNCIL
DAVID ANTHONY LICATE STOW-MUNROE FALLS CITY SCHOOL BOARD
PATRICIA ANN MATTHEWS STOW-MUNROE FALLS CITY SCHOOL BOARD
   
DAVID G KLINE CITY OF TALLMADGE MAYOR
MOLLIE A GILBRIDE CITY OF TALLMADGE DIRECTOR OF FINANCE
MEGAN E RABER CITY OF TALLMADGE DIRECTOR OF LAW
JAMES M DONOVAN CITY OF TALLMADGE COUNCIL-AT-LARGE
KIM RAY CITY OF TALLMADGE COUNCIL-AT-LARGE
CRAIG BRADLEY SISAK CITY OF TALLMADGE WARD 1 COUNCIL
MARY E TRICASO CITY OF TALLMADGE WARD 3 COUNCIL
CAROL ANN KILWAY CITY OF TALLMADGE WARD 4 COUNCIL
   
JOANNE L NORAGON BOSTON TOWNSHIP FISCAL OFFICER
   
DALE A PANOVICH COPLEY TOWNSHIP TRUSTEE
RICHARD V LEVIN COPLEY-FAIRLAWN CITY SCHOOL BOARD
   
BARBARA E POTTS CITY OF FAIRLAWN WARD 2 COUNCIL
PHILIP G BRILLHART CITY OF FAIRLAWN WARD 4 COUNCIL
   
JOSEPH M MIGLIORINI CITY OF MACEDONIA MAYOR
NICHOLAS L MOLNAR CITY OF MACEDONIA COUNCIL-AT-LARGE
JANET A TULLEY CITY OF MACEDONIA COUNCIL-AT-LARGE
   
JOHN H HEGNAUER CITY OF MUNROE FALLS COUNCIL-AT-LARGE
STEVE STAHL CITY OF MUNROE FALLS WARD 3 COUNCIL
   
AL BOLLAS CITY OF NEW FRANKLIN MAYOR
ANDREA NORRIS CITY OF NEW FRANKLIN COUNCIL-AT-LARGE
JAMES G COTTS CITY OF NEW FRANKLIN WARD 1 COUNCIL
TERRY LEE HARGET CITY OF NEW FRANKLIN WARD 2 COUNCIL
DAVID A STOCK CITY OF NEW FRANKLIN WARD 3 COUNCIL
GUST KALAPODIS CITY OF NEW FRANKLIN WARD 4 COUNCIL
   
JOSEPH MICHAEL KERNAN CITY OF NORTON COUNCIL-AT-LARGE
SCOTT R PELOT CITY OF NORTON COUNCIL-AT-LARGE
CHARLOTTE JEAN WHIPKEY CITY OF NORTON COUNCIL-AT-LARGE
JASON LEE SAMS NORTON CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
   
SAM F SCAFFIDE CITY OF TWINSBURG WARD 1 COUNCIL
MARK H CURTIS TWINSBURG CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
   
RICHARD PAUL KUTUCHIEF COVENTRY TOWNSHIP TRUSTEE
THOMAS MICHAEL SEESE COVENTRY TOWNSHIP TRUSTEE
CHRISTOPHER ADAM DAVIS COVENTRY LOCAL SCHOOL BOARD
   
JAMES D FIELD HUDSON CITY SCHOOL BOARD OF EDUCATION
   
LAURIE L PINNEY RICHFIELD TOWNSHIP FISCAL OFFICER
   
DEAN A YOUNG SPRINGFIELD TOWNSHIP TRUSTEE
TERRY ROBINSON SPRINGFIELD LOCAL SCHOOL BOARD
   
TANIA LVONNE JOHNSON TWINSBURG TOWNSHIP FISCAL OFFICER
JAMEY N DEFABIO TWINSBURG TOWNSHIP TRUSTEE
THOMAS O SCHMIDT TWINSBURG TOWNSHIP TRUSTEE
   
JANET L MILLER VILLAGE OF BOSTON HTS COUNCIL
   
ALLEN E KNACK VILLAGE OF CLINTON MAYOR
JOSEPH D BAIERA VILLAGE OF CLINTON COUNCIL
SHARLEY F GREER VILLAGE OF CLINTON COUNCIL
   
RICHARD R JUSTICE VILLAGE OF LAKEMORE MAYOR
ANNE MARIE SNYDER VILLAGE OF LAKEMORE COUNCIL
LAURA LEWIS COCHRAN VILLAGE OF LAKEMORE COUNCIL
RICHARD ARLEN COLE JR VILLAGE OF LAKEMORE COUNCIL
TAMMIE LYN COONTZ VILLAGE OF LAKEMORE COUNCIL
JOSHUA A TIMKO VILLAGE OF LAKEMORE COUNCIL
   
MICHAEL A RICK VILLAGE OF MOGADORE MAYOR
ROBERT THOMAS MCDOWALL III VILLAGE OF MOGADORE COUNCIL
ROBERT T SCHROCK VILLAGE OF MOGADORE COUNCIL
BARBARA LYNN VANDIKE VILLAGE OF MOGADORE COUNCIL
CHRISTOPHER A YOHO VILLAGE OF MOGADORE COUNCIL
JAMES P POPA MOGADORE LOCAL SCHOOL BOARD
MICHELLE A YOHO MOGADORE LOCAL SCHOOL BOARD
   
GARY C VOJTUSH VILLAGE OF NORTHFIELD COUNCIL-AT-LARGE
RENELL NOACK VILLAGE OF NORTHFIELD WARD C COUNCIL
   
DOUGLAS GENE MAYER VILLAGE OF PENINSULA MAYOR
DOUGLAS J ANDERSON VILLAGE OF PENINSULA COUNCIL
DIANE S HOLODY VILLAGE OF PENINSULA COUNCIL
CAROL A KRAMER VILLAGE OF PENINSULA COUNCIL
DANIEL R SCHNEIDER VILLAGE OF PENINSULA COUNCIL
PAMELA A SCHNEIDER VILLAGE OF PENINSULA COUNCIL
   
SAMUEL K ALONSO VILLAGE OF REMINDERVILLE MAYOR
MARK A KONDIK VILLAGE OF REMINDERVILLE COUNCIL
   
   
MICHAEL KIRK LYONS VILLAGE OF RICHFIELD COUNCIL
ROGER DAVIS SWAN VILLAGE OF RICHFIELD COUNCIL
   
BERNIE HOVEY VILLAGE OF SILVER LAKE MAYOR
DEBORAH FAY STEEL VILLAGE OF SILVER LAKE PARK BOARD
   
CLAUDIA MENDAT HOWER REVERE LOCAL SCHOOL BOARD OF EDUCATION
THOMAS KELLEY REVERE LOCAL SCHOOL BOARD OF EDUCATION
   
CYNTHIA ELIZABETH MCDONALD MANCHESTER LOCAL SCHOOL BOARD
MARK WILLIAM TALLMAN MANCHESTER LOCAL SCHOOL BOARD
RANDY R HOPPE MANCHESTER LOCAL SCHOOL BOARD
RICHARD P SPONSELLER JR MANCHESTER LOCAL SCHOOL BOARD
   
LINDA J OCEPEK WOODRIDGE LOCAL SCHOOL BOARD